Pátek třináctého

23. prosince 2013 v 19:14 | asanita |  Moje názory

Nechápu všechny ty strachy okolo pátku třináctého. Pátek je můj nejoblíbenější den, protože začíná víkend a číslo 13 patří k mým oblíbeným. Nesnáším ty strachy a mluvení o tom, že se v pátek třináctého stane něco hrozného či nevysvětlitelného. Vždyť je to den jako každý jiný! Mě ani nikomu z mích kamarádů nebo známých se nic strašného nebo zlého nestalo. Rozhodla jsem se najít na internetu něco, co by mi pomohlo zjistit, proč se k tomuto dni tyto pověry vážou.


Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.
Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě bylo M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená smrt.
Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13 října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.
zdroj Wikipedie

Takže se tato pověra váže už hodně dlouho. Také jsem zjistila, že v některých zemích se tato pověra váže k úterý třináctého.

Co si o tomto dni myslíte vy?

Pište do komentářů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama