Vesmír

23. prosince 2013 v 19:01 | asanita |  Moje názory
Vesmír je vlastně takové velké neznámo plné galaxií, hvězd, komet, měsíců, planet, asteroidů, meteoritů a kdo ví čeho všeho ještě. I když jsme toho už spoustu objevili, tak to není ještě zdaleka všechno. Nevíme, jestli je vesmír konečný či nekonečný a pořád ještě nebyl žádný člověk na Marsu.


Hodně míst ve vesmíru jsme ještě nenavštívili, ale vědci už dlouho hledají ve vesmíru místo, kde by byl možný život. Sice se asi nikdo z lidí co čte tento článek nikdy nepodívá do vesmíru, ale tyto základní informace by stály za to vědět:

První zvíře ve vesmíru byla fena Lajka bylo to 3.11 roku 1957,první člověk ve vesmíru byl Jurij Gagarin 12.4.1961, tak odstartovalo velké vesmírné hnutí. Hned o osm let později tedy roku 1969 vstoupil na povrch Měsíce muž Neil Armstrong a pronesl legendární větu: Je to malý krůček pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo a měl pravdu. Začalo se mluvit o prvním člověku na Marsu, ale protože nastaly komplikace, tak se odlet neuskutečnil. To ale ovšem neznamená, že o Marsu nic nevíme. Po jeho povrchu se prohánějí vozítka Curiosity a Opportunity dříve také vozítko Spirit, ale to bylo v roce 2010 odstaveno. Vozítko Curiosity přišlo na spoustu objevů například, že se možná na povrchu Marsu nacházel uhlík a že je na Marsu voda, která je zamrzlá na pólech. Curiosity také sbírá vzorky kamenů a nerostů. Skupina pro letectví a kosmonautiku americká NASA se zajímá o vesmír a snaží se toho o něm zjistit co nejvíce. Dalekohledy hledá exoplanety. Do vesmíru posílá průzkumné výpravy a družice, kterých už je ve vesmíru tisíce. Krouží okolo všech různých planet sluneční soustavy.

Krásné je v noci pozorovat měsíc v úplňku, hvězdy a nebo zatmění slunce, které je sice vidět jen zřídka kdy, ale vyplatí se (sledovat je možné samozřejmě jenom s ochrannými brýlemi, jinak byste si mohli vážně poškodit zrak). Hvězdy se pěkně pozorují dalekohledem. Sice není tak vymakaný, jako mají v NASA, ale i to stačí. Na obloze můžete vidět i různá souhvězdí jako třeba Velký vůz, Delfín, Střelec a mnoho dalších.

Já osobně si myslím, že je vesmír nekonečný a že ve vesmíru život existuje, fascinují mě Saturnovy prstence, protože jsou hodně krásné a zajímavé. Do vesmíru bych ale letět nechtěla, protože mi stačí v letadle vzlétávat nebo přistávat a je mi špatně. Ve vesmíru je ještě spoustu tajemství a uvidíme kolik nám toho ještě prozradí.

A jak to máte s vesmírem vy letěli byste tam? Myslíte si, že je vesmír nekonečný a nebo má někde konec? Myslíte si, že je ve vesmíru život? Kdyby ano dokázali byste tam žít? Co vás ve vesmíru fascinuje?

Pište do komentářů.

Všechny čtyři obrázky jsou z NASA.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama