Hunger Games Aréna smrti

26. května 2014 v 17:03 | asanita |  Knihy
Autor: Suzanne Collinsová
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 221
Počet kapitol: 27

V troskách Severní Ameriky se rozkládá země Panem. Tato země se dělí na dvanáct krajů (třináctý byl zničený). Katniss (hlavní hrdinka knihy) žije se svou matkou a sestrou Prim v nejchudší části Dvanáctého kraje, která se jmenuje Sloj. Krajům vládne bohaté hlavní město Kapitol. Všichni ve Sloji žijí v otřesných podmínkách a vydělávají si tam těžbou uhlí. Každý kraj je na něco zaměřen, od těžby uhlí přes dřevařství až po lov ryb.


O mnoho let dříve vypukla revoluce krajů proti Kapitolu, Kapitol si obhájil svou velkou moc výhrou a od té doby se konají Hladové hry, ve kterých se v každém kraji (kromě Kapitolu) v Den sklizně vyberou jeden chlapec a jedna dívka od dvanácti do osmnácti let. Splátci (vylosovaní) musejí jít do arény, kde spolu bojují na život a na smrt. Přežít může jen jeden z nich.

Když Katniss zemřel otec, tak musela sama uživit rodinu a proto chodila do lesa za Dvanáctým krajem, kde lukem zabíjela zvířata, aby měla její rodina co jíst. V lese se spřátelila s Hurikánem, který jí učil klást pasti a stal se jejím nejlepším přítelem. Jednou v Den sklizně vylosovali Katnissinu sestru Prim. Katniss se ihned přihlásila dobrovolně místo ní, aby ji ochránila. Z chlapců vylosovali Peetu Mallarka. Při rozhovorech se splátci Peeta přizná, že Katniss miluje a tím si jejich "pár" Kapitolané zamilují. Katniss, ale k Peetovi nic necítí. Dokáže Katniss přežít Hladové hry a vyhrát? A pokud ano bude ji opravdu po hrách čekat v kraji svatý pokoj? To vše a mnohem více se dozvíte v knize.

Kniha je skvělá a napínavá. Troufám si říct, že je to bezkonkurenčně nejlepší kniha jakou jsem kdy četla. Skvělé na ní je to, že příběh vypráví samotná Katniss a tím pádem víme i co si v daných situacích myslí a můžeme vnímat i její pocity (které jsou někdy pěkně zamotané). Knihu doporučuji všem, které už ohrané, nudné klasiky nebaví a chtějí si přečíst něco nevšedního.

Ukázka:
Tělem se mi rozlévá adrenalin, přehazuji si batoh přes jedno rameno a plnou rychlostí vybíhám k lesu. Slyším svištící ostří a reflexivně povytahuji batoh vzhůru, abych si ochránila hlavu. Ostří se zabořuje do batohu. Už mám na ramenou navlečené oba popruhy a sprintuji ke stromům. Nějak vím, že mě ta dívka nebude pronásledovat. Že se vrátí k Rohu hojnosti, než si ostatní rozdělí kořist. Po tváři mi přeletí úsměv. Díky za tu kudlu, pomyslím si.

Hodnocení:


Zdroje obrázků: TADY a TADY
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DorkaJ. DorkaJ. | E-mail | Web | 27. května 2014 v 21:29 | Reagovat

Fuh, už som sa zľakla, že ja budem medzi poslednými (ak nie posledná) kto si tú sériu prečíta. Inak je to skvelá séria a rozhodne ju odporúčam dočítať do konca, aj keď ten koniec.....:) Mne osobne síce až tak nesadol Collinsovej štýl písania, no myslím, že bol zázrak keď som to dokázala prečítať v češtine. Takže zrejme aj to sčasti ovplyvnilo to ako som onú sériu vnímala. No bola kopa vecí, najmä v trojke (dejovo) za ktoré by som autorke dokázala otrieskať knihu o hlavu, ale to sa stáva a je len dobré, že takto dokázala čitateľa prekvapiť.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama