Závěrečný díl Hunger Games

13. srpna 2014 v 20:18 | asanita |  Knihy
Autor: Suzanne Collinsová
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 231
Počet kapitol: 27

Revoluce začala. Sotva se Katniss ubytovala v podzemním Třináctém kraji, tak na ni čekal nelehký úkol a to stát se reprodrozdem. Rychle poté se stala Katniss symbolem povstání a situace se začala vymykat z rukou.
Prezident Snow bombarduje vzbouřenecké "nemocnice". Vzbouřenci naopak zabírají Kapitolská sídliště a z ustrašených Kapitolských rodin se rychle stávají bezdomovci. Peeta pomalu, ale jistě přichází o rozum a ztrácí přitom i nemalou část své osobnosti. Jedině Katniss může díky své misi zabít prezidenta Snowa a tím zastavit válku. Hodně lidí však přitom zemře…


O posledním díle této trilogie panují dosti odlišné názory. První část čtenářů si myslí, že byla celá trilogie tímto dílem úplně zabita. Zato druhá část čtenářů se naopak přiklání k názoru, že je třetí díl skvělý a že je jím série patřičně zakončena. Já se však přikláním k druhé skupině čtenářů, protože i přes určité dějové nesrovnalosti je jím opravdu série zakončena a myslím si, že na to, jak byla situace vyhrocena, tak celá série díky tomuto dílu skončila poměrně dobře. Jistěže se v tomto případě nedá mluvit o typickém "Happy Endu". Jde spíš o takový nový začátek.

V tomto díle se odhalují změny na charakterech postav, které si prošli arénou. Z malých, hravých a milých dětí se stali na morfionu těžce závislý mladistvý se zbraní v ruce. I když jsem většinou byla na straně Katniss, tak řeknu na rovinu, že některá svá rozhodnutí opravdu zkazila. Na začátku války ji k boji hnala touha po tom pomstít se Kapitolanům za to, co všechno si v aréně prožila, bohužel si ale v danou chvíli neuvědomila, jaké může mít válka následky a že Kapitolané opravdu nemůžou za to, že byla v aréně. Prostě k tomu byli vedeni. Jedině Peeta věděl, jaké bude mít válka následky. I jeho přeci nakonec dost poznamenala. Válku však ani on zastavit nedokázal.

Paradox v této knize je ten, že po tom všem, co si všichni museli prožít ve válce se měli konat další Hladové hry. Smutným faktem přitom bylo to, že někteří vzbouřenci, kteří bojovali za to, aby se Hladové hry už nikdy nekonaly nakonec k dalším Hladovým hrám stejně svolili.

Došlo dokonce až k tomu, že vzbouřenci zabíjeli nevinné a někdy i dokonce bez rozmyslu. Celá válka byla hodně krutá a některé "fígle" (myslím například ten s padáčky) dokázaly udělat hodně škody. Došlo například i k tomu, že Hurikán a Diod používali zbraně na zvířata proti lidem. Katniss s některými strategiemi a pastmi vzbouřenců nesouhlasila, nedokázala ale svému názoru dát dostatečnou váhu na to, aby veškeré krutosti zastavila dříve.

Přesto všechno opravdu doporučuji třetí díl přečíst, protože byste jinak o dost přišli.

Ukázka:
"Už to nemohu dělat," vzlykám.
"Já vím," říká.
"Myslím jenom na to…, co provede Peetovi…, protože jsem reprodrozd!" Vypravuji ze sebe přerývaně.
"Já vím," opakuje Haymitch a objímá mě ještě pevněji.
"Viděl jste? Jak divně se choval? Co mu dělají?" Sotva mezi jednotlivými vzlyky popadám dech, ale dokážu ještě vyslovit poslední větu. "To všechno je moje vina!" A pak definitivně překračuji hranici hysterie, cítím vpich jehly do paže a propadám do bezvědomí.

Hodnocení:


Zdroje obrázků: TADY a TADY
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 crazy-nikki crazy-nikki | Web | 13. srpna 2014 v 20:30 | Reagovat

Původně jsem váhala jestli si tento díl přečtu (právě kvůli těm názorů, že to celou sérii zkazí), ale jak tak čtu tvou recenzi asi se dám do čtení. Takže děkuju :-)  :-D

2 asanita asanita | Web | 15. srpna 2014 v 17:53 | Reagovat

[1]: Nemáš vůbec zač. Já jsem také váhala jestli si mám tento díl přečíst. Nakonec jsem ho, ale přečetla, protože mě zajímalo, jak to dopadne. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama