Divergence

8. září 2014 v 18:18 | asanita |  Knihy
Autor: Veronica Rothová
Nakladatelství: Coo Boo
Počet stran: 339
Počet kapitol: 39

Budoucnost Chicaga. V zemi zmítané válkou konečně zavládne mír, který má ale svou daň. Kolem města byl postaven ostnatý drát a obyvatelé jsou rozděleni do pěti frakcí (skupin) s názvy Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý člověk si musí v šestnácti letech vybrat do jaké frakce, chce patřit, a čím se bude po zbytek života zabývat.
Beatrika dosáhla šestnácti let a překvapivě si vybírá frakci Neohrožných a tím jí začíná zcela nový život. Ve frakci se jí začne dařit, najde tam osudového kluka, nové kamarády, naučí se bojovat a chvíli si připadá jako skutečná Neohrožená. Nic, ale netrvá věčně, v zemi se začne mluvit o válce a Beatris navíc hrozí velké nebezpečí kvůli její Divergenci…


Na první dojem Vás asi stejně jako mě zaujme rozvržení společnosti, která je právě díky frakcím více, než zajímavé. Ze začátku mi trvalo se ve všech těch frakcích zorientovat, ale nebojte, není, to tak těžké.
Frakce Odevzdaných, kde Beatris vyrůstala, je frakce, které pomáhá druhým lidem (dokonce i odpadlíkům) a je nesobecká, proto jí byla svěřena vláda. Ostatní frakce je, ale obviňují ze špatné vlády a z nedostatku nezávadných potravin.
Neohrožení jsou stateční a brání město. Právě kvůli tomu, že jsou Neohrožení vojáky celého Chicaga, musí podstupovat speciální výcvik, který je rozdělen do tří částí (fyzická část, psychická část a poslední závěrečná část). Neohroženost, ale začíná opouštět své zásady.
Sečtělý jsou velmi inteligentní frakcí a přímo prahnou po vědomostech. Není, proto divu, že jsou v jejich frakci hlavně různé vědecké obory. Sečtělý, ale začínají obviňovat Odevzdané ze špatné vlády a chtějí se jí ujmout sami.
Pak je tu frakce Upřímných. Upřímní říkají za všech okolností pravdu, až je to někdy otravné.
Nakonec je tu frakce Mírumilovných. Mírumilovní jsou vždy milý a laskavý. Mají odpor k zabíjení a boji jako takovému, proto je tvoří převážně zemědělci, kteří obdělávají půdu.

Kniha nezabývá, jen hlavní hrdinkou Beatris (překřtěnou na Tris), ale přibližuje i osudy dalších lidí (nejvíce asi Čtyřky), takže se opravdu nestane, že byste o dalších postavách nic nevěděli a myslím si, že je to dobře, já totiž nemám zrovna dvakrát v oblibě, když se v knize mluví, jen o hlavní postavě a zbytek už se nijak nepřibližuje. Kniha je plná adrenalinu, strachu, přátelství a lásky, protože není vyhrazena pouze na jedno téma, tak jí to dělá ještě zajímavější.

Kniha stojí za přečtení i díky velmi kladně hodnocenému filmu, který se Vám bude rozhodně líbit o něco víc, když si knihu přečtete (navíc víc porozumíte chování Tris a všimnete si pasáží, které byly ve filmu vynechány, ale přesto stojí za povšimnutí).

Nápad na knihu je zajímavý, jediné, co bych chtěla vytknout je, že se některé části, (hlavně dějově) podobají knize Hunger Games.

I přesto Vám, ale knihu doporučuji. Těším se na druhý díl a doufám, že bude přinejmenším, tak dobrý jako díl první.

Ukázka:
Znovu se podívám do jámy. Na bledých rukou mi vyskáče husí kůže a udělá se mi špatně. Nemyslím. Prostě se zhoupnu a skočím. Vítr mi sviští v uších, země se mi řítí vstříc, je čím dál větší, čím dál mohutnější, nebo se spíš já řítím k zemi a srdce mi buší tak rychle, až to bolí, a každý sval v těle se mi napíná a síla zemské přitažlivosti s sebou táhne i můj vzpouzející se žaludek. Obklopí mě stěny skruže a ponořím se do temnoty.

Hodnocení:


Abych Vás na knihu (vlastně i na film) nalákala, tak přidávám toto video:


Zdroje obrázků: TADY a TADY
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama