Erebos

22. října 2014 v 17:24 | asanita |  Knihy
Autor: Ursula Poznanski
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 318
Počet kapitol: 34

Nick Dunmore je obyčejný kluk, který hraje basketbal a chodí s kamarády ven. Jednoho dne si však všimne toho, že po škole kolují podivné balíčky. Po nějaké době už má balíček každý. Nickovi kamarádi přestávají chodit na tréninky basketbalu a do školy. Zkrátka se všichni kolem něj chovají divně. Tím, ale záhada nekončí, nikdo se nepřiznává k tomu, že balíček vlastní a dokonce ani neřekne, co v něm je.
Pak, ale i Nick dostane balíček, který doma dychtivě rozbalí. A co nevidí? Je v něm hra s názvem Erebos a netrvá dlouho, než si na hře vypěstuje závislost. Přitom si ani neuvědomuje, co s ním hra dělá: nutí ho plnit nesmyslné úkoly jako např. fotit něčí auto, či někoho sledovat a dále musí Nick říkat strašidelnému poslovi, co se děje ve škole, kdo co komu řekl atd. Po čase si ale uvědomí, že je hra chytřejší, než on sám. O co se snaží? K čemu jsou všechny ty úkoly, co se plní v realitě? Jaké je tajemství hry, která Vás může zničit?


Erebos je zajímavá kniha už tím, že je o hře. No vážně, znáte nějakou knihu, kde by se vyprávělo o někom, kdo hraje hru? Myslím si, že jakmile se do knihy poprvé podíváte, tak se od ní už neodtrhnete. Skvělé mi přišly také postavy v Erebosu jako třeba Arwen's Child nebo BloodWork, bylo totiž zajímavé přemýšlet nad tím, kdo se za nimi skrývá. Autorka umí skvěle vyprávět a příběh navíc často mísí s takovými hororovými prvky, až Vám běhá mráz po zádech. V knize nechybí ani krátkodobý oddech, který nám nabízí třeba škola, či basketbalové tréninky. Oceňuji také časté řeči přímé, které knize přidávají na reálnosti.

Abych, ale knihu jen nechválila, tak musím přidat i věci, které mi na knize vadily, a těch se tady také pár najde. V první řadě je tu hlavní postava Nick. Nepřišel mi nijak zvlášť chytrý ani sympatický, dělal jen to, co jsem od něj, tak nějak očekávala. Bohužel jsem v jeho chování neviděla nic navíc a to si myslím, je velká škoda. Upřímně jsem ráda, že byla kniha vyprávěná v er formě místo ich formy, protože jsem tím pádem byla alespoň z poloviny Nickových myšlenkových proudů ušetřena. Dále jsou tu ty hororové prvky, které mi místy připadali až přehnané. Lepší ale přehnané než žádné, ne? Poslední výtku chci napsat ke konci příběhu. Ze začátku mi kniha připadala skvělá, později (konkrétně v druhé polovině příběhu) mě, až tolik nebavila. Jak říkám nemusí to tak mít všichni, ale já to tak měla. Druhá polovina prostě byla moc zdlouhavá. Konečná pasáž příběhu mi naopak připadala moc rychle useknutá, přišlo mi, jakoby autorku přestalo psaní knihy bavit a prostě to ve třech kapitolách, jen tak ukončil.

Jak jste sami názorně viděli, tak má tato kniha (ostatně jako všechny ostatní) své klady i zápory. Já bych jí jako celek hodnotila jako povedenou, po větším zamyšlení se, ale nedostatky našly, takže bych knihu doporučovala spíše nenáročnějším čtenářům. Teď je ale jen na Vás, jestli dáte Erebosu šanci, nebo ne.

Ukázka:
Žádné kombinace kláves nefungovaly. Nick si povzdechl, stiskl tlačítko reset a ulevilo se mu, když počítač znovu nastartoval a naběhl. Než se konečně rozsvítila obrazovka a vše bylo připravené, trvalo to celou věčnost. Nick pohupoval nohou; podíval se na hodinky - 1:48. Naštěstí byla druhý den sobota, takže mohl klidně ještě chvíli hrát. Tedy, pokud se mu podaří Erebos znovu spustit, ale to určitě nebude problém. V nejhorším by mohl vytvořit ještě jednu postavu - to byl každopádně dobrý nápad. Tentokrát možná barbara nebo upíra. Barbaři byli záviděníhodně odolní.

Hodnocení:


Zdroje obrázků: TADY a TADY
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 29. listopadu 2014 v 20:57 | Reagovat

Díky za recenzi. Kolem této knihy chodím už delší dobu, jednou jsem jí měl i v ruce v obchodě, ale položil jsem jí zpět. Není to tedy něco, co bych chtěl za každou cenu, ale pokud mi ta kniha opět přijde pod ruku rád si jí přečtu. :-)

2 asanita asanita | Web | 30. listopadu 2014 v 11:18 | Reagovat

[1]: Já bych si knihu také sama od sebe asi nepřečetla, každopádně jsem ji ale dostala vloni k Vánocům, tak jsem nakonec neodolala a rozhodně toho nelituji. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama