Čtyřka-Divergentní povídky

30. listopadu 2014 v 17:49 | asanita |  Knihy
Autor: Veronica Rothová
Nakladatelství: Coo Boo
Počet stran: 191
Počet kapitol: 5

Dva roky předtím, než Tris podstoupila Obřad volby, to samé musel učinit i Tobias. V té době ještě nebyl takový, jakého si ho pamatujeme z Divergence. V té době to byl malý ustrašený chlapec, který se schovával v koutě před svým tyranským otcem. Už před Obřadem volby měl jasno, musí se z Odevzdanosti dostat pryč. Proč si, ale Tobias vybírá zrovna Neohroženost? Proč ne třeba Mírumilovnost, nebo Upřímnost?
V Neohroženosti si Tobias vybírá nové jméno a začíná být zcela jiným člověkem, někým kdo je připraven bojovat. Čtyřkou. Čtyřka se do nové frakce doslova probojuje a jako nejlepší nováček si konečně připadá jako někdo jiný, někdo lepší. Pak se ale stane to, co nikdy nečekal. Objevuje se dívka z Odevzdanosti, která jako nováček skáče ze střechy jako první (což se zatím nikdy nestalo). S ní by Čtyřka dokázal napravit celý svět. S ní by mohl být opět Tobiasem.


Začala bych tím, že se jedná o jakýsi přídavek k Povstalecké trilogii, tudíž byste měli mít přečtený alespoň první díl Divergence jinak Vám kniha nebude podle mě moc smysl. Nejlepší je ale samozřejmě mít sérii přečtenou celou, protože je Čtyřka takovou pomyslnou třešničkou na Divergentním dortu a navíc je tento oddechový přídavek více, než vítaný po dějově složitější závěrečné Alianci.

Kniha se dělí na dvě části: první část se odehrává před tím, než Tobias potkal Tris, zatímco druhá část se odehrává po osudovém setkání s Tris. V samotné první části najdete tři povídky Přeběhlík (o Tobiasově životě v Odevzdanosti a o Obřadu volby), Nováček (o Tobiasově výcviku v Neohroženosti) a Syn (o Tobiasově výběru povolání). V druhé části nalezneme o něco delší povídku Zrádce (která se časově překrývá s prostředním úsekem Divergence) a dále část s názvem Další scény z Divergence z Tobiasova pohledu (v této části jsou převyprávěny některé kapitoly z Divergence Tobiasovým pohledem, kapitoly se jmenují: První skokan-Tris, Buď opatrná, Tris a Sluší Ti to, Tris). Ač to teď asi vypadá, že je v knize povídek opravdu hodně, tak je opak pravdou, kniha je docela tenká a rozhodně by jí neuškodilo, kdyby v ní bylo povídek více. Každopádně je kniha napsána, stejně jako ostatní díly série, čtivě a proto jsem jí měla přečtenou za necelé čtyři dny (Čtyřka, čtyři dny-jaká ironie).

Když jsem četla k této knize komentáře na Databázi knih, tak tam spousta lidí psalo, že tato kniha ani napsána být nemusela, protože se dají povídky v pohodě najít na internetu a navíc do série už Čtyřka tak docela nepatří. Já s tímto faktem, ale nesouhlasím, protože se mi povídky najít nepodařilo (respektive ne všechny) a navíc Čtyřka do série podle mě rozhodně patří. Ano vím, je to sice jen dodatek, ale přesto je napsán, tak pěkně a čtivě a navíc se díky němu dozvídáme tolik věcí, které v Divergenci ani nezazněly. Proto si myslím, že by byla škoda knihu nevydat a nechat ji (navíc jen v neúplné podobě) na internetu.

Jaký z toho všeho vyplynul závěr? Kniha byla pěkná, čtivá a navíc z pohledu Tobiase úchvatná. Přesto se ale dodatek nerovnal prvnímu dílu a měl poněkud malé množství stran.

Ukázka:
Usmívám se. Kolem mě se nahrnou lidé, ani je neznám, plácají mě po ramenou, široce se usmívají a opakují mé jméno. Mé jméno, které zní "Čtyřka". Všechny otazníky související s mou minulostí mizí. Teď už jsem jedním z nich, teď už jsem Neohrožený.
Už nejsem, a nikdy nebudu, Tobias Eaton.
Jsem Neohrožený.

Hodnocení:


Zdroje obrázků: TADY a TADY
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Byl jsem tu...

Ano byl. :-)

Komentáře

1 někdo někdo | 4. října 2015 v 8:35 | Reagovat

Ahojky!
Chci se zeptat...kdybych si tuhle knihu chtěla koupit, tak nemusím číst i Divergenci, Rezistenci atd...ne? :-)

2 asanita asanita | Web | 28. října 2015 v 10:33 | Reagovat

[1]: Teoreticky vzato ne. Znám spoustu lidí, co četli jen Čtyřku. A kdo ví, třeba Tě tato kniha navnadí k přečtení série. :-)

3 Kája Kája | Web | 3. dubna 2016 v 9:20 | Reagovat

Čtyřku jsem ještě nečetla, ale chystám se na to, Povstalecká triologie je dost dobrá. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama