Hledání Aljašky

26. dubna 2015 v 19:14 | asanita |  Knihy
Autor: John Green
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 255
Počet kapitol: - (počítá se to jen velmi těžko, takže tento bod přeskakuji)

Miles Halter (přezdívaný Váleček), který doposud žil na Floridě se svou rodinou a pár bezvýznamnými přáteli se stěhuje na internátní školu Culver Creek v Alabamě. Nalézá zde nové kamarády spolubydlícího Chipa (Plukovníka), Asiata Takumiho, Rumunku Laru a v poslední řadě okouzlující a věčně fascinující Aljašku Youngovou. Podnikají spolu různé (mnohdy zakázané) věci, jako je kouření, pití alkoholu a spoustu dalšího. Při tom všem se Miles posedlý sbíráním posledních slov významných osobností do chytré a nepředvídatelné Aljašky zamiluje, přestože ona už přítele má. Pak se ale stane to, co celý Válečkův život navždy změní.


Je to už nějaký čas, co jsem tuto knihu dočetla. Jen se pořád nějak neměla k tomu tu recenzi dopsat, nakonec jsem se k tomu nějakým zázrakem dokopala, takže jsem tím prolomila své blogerské ticho. Kniha se mi líbila a v případě této recenze bude opravdu těžké nespoilerovat, pokusím se ale ten zásadní spoiler vynechat, takže se nemáte čeho bát (jak uklidňující). Myslím si, že Vás ale tohle nezajímá a že byste se raději dozvěděli můj názor na knihu, tak tady je.

Při prvotním listování v knize (Přiznejme si to: Kdo z Vás novou knihu před začátkem čtení neprolistuje?) Vás určitě zaujme nápadné rozdělení na dvě části Předtím a Potom, které se od sebe v mnohém odlišují. Dále jsou zde také kapitoly, které se pořád do "onoho okamžiku" odpočítávají, takže vlastně do zhruba poloviny knihy vůbec nevíte o čem zásadním kniha je, což jí přidává takový nádech tajemna.

Abych se ale dostala k samotným částím (nebojte nebudou spoilery) první část Předtím mi přišla taková více akční, pořád se v ní něco dělo (netvrdím ale, že se v druhé části nic nedělo, to zase ne), bylo v ní více vtipných hlášek, ale celkově byla spíše taková
seznamovací. Druhá část byla (dalo by se říct) přesným opakem první části, což mě upřímně celkem rozhodilo a bylo mi to ze začátku takové nepříjem
né. Potom jsem si ale na tu "detektivnější a filozofičtější náladu" zvykla a bylo to v pohodě.

Kapitolou sama o sobě je Aljaška, která Vás neustále překvapovala. Celkově by se její charakter dal rozdělit na dvě zcela rozdílné části, které se někdy nekrytě doplňovaly a jindy naopak jedna viditelně odsouvala tu druhou. Aljaška dokázala být nepříjemná, zlá a panovačná, jindy se naopak chovala umírněněji téměř až kamarádsky. Celkově byly postavy v této knize hodně promyšlené jistě, že jsem se ne do všech vžila, ale to k tomu patří.

Příběh byl vyprávěn pěkně, byl čtivý a neustále překvapoval, což znamenalo, že se téměř nedal odložit. Je v něm také spoustu věcí k zamyšlení, což se jen tak někde nevidí. John Green je skvělý autor, od kterého si rozhodně přečtu ještě něco dalšího.

Takže shrnutí? Kniha se mi líbila a celkově byla pěkná, jistě že by se nějaké výtky našly, ale celkový dojem je kladný, takže nevidím důvod proč těch pět hvězdiček nedat...

Někde jsem také slyšela, že se plánuje natočit film, víte o tom někdo něco? Já jsem se pokoušela najít trailer na Youtube ale marně, takže pokud znáte odkaz, tak mi ho prosím napište do komentářů. :-)

Hodnocení:


Ukázka:
"Jsme tak špatní, že nemáme ani maskota," uzavřel Plukovník. "Já nám říkám Neschopové z Culver Creeku."
"Takže nestojí za nic?" zeptal jsem se. Nebylo mi jasné, proč je tak zajímavé koukat se, jak mizerný tým dostane nakládačku, i když ta klimatizace by pro mě byl dost dobrý důvod.
"Jo, absolutně za nic," kývl Plukovník. "Ale Školu pro hluchý a slepý vyklepneme pokaždý." Alabamská škola pro hluché a slepé nepřikládala basketbalu velkou váhu, takže aspoň jedno vítězství za sezonu jsme obvykle dobyli.

Zdroje obrázků: TADY a TADY
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Terča Terča | 27. dubna 2015 v 19:41 | Reagovat

Pěkně napsaná recenze, knihu Hledání Aljašky jsem četla a naprosto s Tebou souhlasím. Zejména povahu Aljašky jsi vystihla moc pěkně. Myslím že hodně k zamyšlení je zejména konec knihy, ale i kniha samotná skrývá spoustu otázek, které vás nutí hledat odpovědi a zamyslet se. Pokud se chystáš číst další Greenovy knihy, rozhodně bych doporučila Hvězdy, Papírová města také stojí za přečtení, ale jsou spíše detektivní.

2 asanita asanita | Web | 30. dubna 2015 v 19:06 | Reagovat

[1]: Ano, kniha v sobě opravdu skrývá spoustu otázek a někdy se k ní určitě vrátím. Na Hvězdy se jinak chystám už dlouho a Papírová města (souzeno podle názorů na Databázi knih) vypadají také zajímavě. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama