Skleněný trůn

28. prosince 2015 v 12:59 | asanita |  Knihy
Autor: Sarah J. Maasová
Nakladatelství: Coo Boo
Počet stran: 389
Počet kapitol: 55

Celaeniny rodiče zemřeli a jí samotné se ujímá král vrahů Arobbyn Hamel, který ji cvičí, aby se stala nejlepším nájemným vrahem v říši. Výcvik brzy dosáhne výsledků a Celaena je opravdu prvotřídním nájemným vrahem, což potvrzuje i to, že dostává nejlepší zakázky a tím pádem i nejvíce peněz. Díky jejímu jménu se třese celá říše a s Celaenou začne být spojováno přízvisko "Adarlanský zabiják". Každý o ní alespoň jednou slyšel, ale nikdo neví, jak Celaena vlastně vypadá. Jednou se ale stane nevídaná zrada. Někdo z jejích vlastních řad Celaenu prozradí a díky tomu ji nakonec chytí.
Začne soudní proces a "Jeho Veličenstvo" král Adarlanu Celaenu za trest pošle do Endovieru, solných dolů, kde si musí až do smrti odpykat jako otrokyně svůj prohřešek. Celaenu v Endovieru (ostatně jako každého) dozorci týrají, bičují a do ran jí sypou sůl, kterou ona sama vydolovala. V dolech Celaena pohubne a vypadá to, že další zimu už nepřežije. Po roce si pro ní ale přijde samotný korunní princ Dorian, který ji dává zajímavou nabídku.


Celaena spolu s dalšími dvaceti třemi vrahy a zločinci bude bojovat v královského klání, které bude různými zkouškami testovat jejich výdrž, fyzičku, znalosti a schopnosti. Po každé zkoušce jeden z bojovníků vypadne a bude se muset vrátit tam, odkud přišel, až zbude pouze jeden z nich. Dorian věří, že tímto bojovníkem bude právě Celaena. Po vítězství v klání se stane královou bojovnicí, bude pro něj čtyři roky dělat špinavou práci a poté bude volná.

Bojovníci v klání ale neumírají jen při zkouškách, ale i za tajemných okolností, se kterými nějak souvisí znamení Sudby. Dokáže se Celaena s něčím tak temným a děsivým vyrovnat? Kdo vraždí bojovníky? A jak to Celaena zastaví? Jak to může dopadnout, když se Celaena seznámí s princeznou Eyllwe Nehemií a zamiluje se do prince Doriana? Toto všechno a ještě víc otázek najdete v knize.


Anotace v knize mi připadá poněkud zavádějící, proto jsem se v mém vlastním úvodu tak rozepsala. Nelítostný boj? Srdce z ledu? "Tak určitě!" Vůle z oceli? Možná, ale jinak nesouhlasím. Jdu Vám povědět, jak to s Celaenou je doopravdy. Ve své podstatě je normálním teenagerem, který je ovšem zasazený do středověkého prostředí. Ano, čtete správně - do středověkého!

Ano, vím, že se to podle obálky nedá poznat, ale je to tak. Vypovídá o tom dobyvační přístup krále Adarlanu i zdejší móda (dámy nosí korzety), každou chvíli se v zámku koná nějaká slavnost či ples, na kterou Celaena ale není pozvaná.

Celaena sama má velmi barvitý charakter nebo lépe řečeno seznam věcí, které umí a dovede. Samozřejmě, že výborně střílí z luku, běhá, šermuje (jak pravou tak levou rukou), pozná většinu jedů, umí si vyrobit prakticky z čehokoliv zbraň a dokáže člověka dvěma rychlými pohyby odrovnat. Tohle všechno by ještě dávalo smysl, protože byla nájemnou vražedkyní, to by tu ovšem nesměla být její druhá strana osobnosti, která ráda čte poezii, hraje na klavír, obléká se do všemožných šatů a nebo tančí. To už je trochu moc. Chvílemi mi to připadalo, jako kdyby Celaena byla nějaká "Mis Dokonalost" nebo tak něco (hlavně ze začátku knihy).

Potom jsem ale poznala i její temnější stránku. Díky Endovieru trpí nočními můrami, snadno se naštve a občas je až moc sarkastická nebo podezřívavá. Její milostný život je také více než zajímavý, od pohledného kapitána stráží Chaola až po prince Doriana. Celaena zvládne okouzlit opravdu každého. Koho z těchto mužů má ovšem ona sama raději, to zůstává záhadou.

Kniha samotné připomíná takové mírnější Hunger Games, autorku za to ale nemůžeme příliš vinit, protože tato kniha byla (jak autorka sama píše) dopsána už před deseti lety. Někteří lidé Skleněný trůn přirovnávají spíše k Selekci, kterou jsem zatím ještě nečetla, takže to nemůže porovnat. Kolem této knihy se podle mě dělá příliš velký humbuk. Jasně, je pěkná a celkem se mi líbila, takto velká propagace může ale odradit spoustu čtenářů od jejího čtení a nebo se tím může dosáhnout toho, že si o knize uděláte přehnané představy, které není v lidských silách splnit.

Příběh je vyprávěn er formou nejčastěji z pohledy Celaeny, ale občas třeba i z pohledu prince Doriana, Chaola a nebo proradné Kaltain. Změny pohledů nejsou v knize příliš značeny, ale stejně se v nich dá celkem dobře orientovat. Z vedlejších postav mě zaujala třeba princezna Nehemie, která určitě stojí za zmínku.

Takže verdikt. Skleněný trůn je typickým příkladem Young Adoults literatury a pokud tento žánr máte rádi, tak se Vám tato kniha určitě zalíbí. Čte se sama, je v ní spoustu akce a když občas budete přehlížet dovednosti hlavní hrdinky, tak si jí podle mě určitě užijete. Já se už teď těším na druhý díl s názvem Půlnoční koruna, jenž by měl (podle Databáze knih) vyjít 25. 1. 2016, na detail knihy se můžete podívat tady.

Ukázka: Celaena se vrhla vpřed, útočila zas a znovu, prohýbala se a otáčela a užívala si bolest, jež se jí ozvala v rameni pokaždé, když její ostří meče narazilo do jeho. Pohybovala se rychle - rychle jako tanečnice při chrámovém rituálu, jako had v Rudé poušti, jako voda prýštící ze svahu hory.

Hodnocení:


Tak to je vše. Přečtete si Skleněný trůn?

Pište do komentářů.

Zdroje obrázků: TADY a TADY
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama